Fanoušci Audi se dočkali. Byla odhalena nová generace Audi A4. Do prodeje se dostala na podzim roku 2015 a nás to zajímá hlavně z toho důvodu, že nové modely budou vybaveny světlomety z Marelli Automotive Lighting Jihlava a to ve 3 verzích. Základní verzí je 25 W xenon, za ní pak následuje verze FULL LED (PX2) a nejvyšší verzí je Matrix LED (PXC).

Ve skutečnosti budou světlomety z jihlavského závodu dodávány ve čtyřech verzích, ta poslední bude Matrix LED s titanovým pokovením pro verzi RS4. Použité technologie a světelné výkony potvrzují, že jihlavský závod vyvíjí a vyrábí světlomety patřící k technologické špičce. Automobilka Audi naznačuje směr pro další prémiové evropské značky, kdy dochází k masivnímu nasazení LED technologie.

Tvar spodního okraje světlometu, který je ostře vyříznutý dovnitř, kopíruje linku světla. Toto světelné vlákno hraje společně se svým horním protějškem zalomeným ve stejném úhlu nejen roli světla pro denní svícení, ale slouží také jako charakteristický znak pro rozpoznání tohoto modelu. Pokud by měl zákazník zájem o ještě atraktivnější provedení, na přání jsou dostupné LED světlomety nebo světlomety Matrix LED, které se svými jedenácti LED diodami potkávacího světla a se spotřebou pouhých 20 W připomínají svým vzhledem soustředěné oko.

Základ obou LED systémů je tvořen modulem Elight 2.0. Jedná se o ryze projekční systém s jednou primární a jednou sekundární optikou. Ve srovnání se svým předchůdcem Elight 1.0 nabízí o 17 % vyšší světelný výkon. Vyššího výkonu bylo dosaženo volbou jiného typu LED (Osram Oslon Black Flat), zvýšením provozního proudu o 15 % a navýšením počtu LED v řetězci z 10 na 11 ks.

Verze LED je rozpoznatelná díky dvoukomorovému dálkovému LED reflektoru. Verze Matrix LED má dálkové světlo tvořené třemi komorami, jež jsou osazeny 12 LED diodami, které se samostatně spínají. Ty se dle potřeby automaticky zapínají či vypínají nebo se mohou díky možnosti svícení v 64 stupních intenzity přizpůsobit okolnímu prostředí. Tak je za všech okolností zajištěno osvětlení silnice podobající se dennímu světlu, aniž by docházelo k oslňování ostatních účastníků silničního provozu.

Mimo to zastávají světlomety Audi Matrix LED také funkci světel natáčivých ve směru jízdy. Na základě prediktivních informací poskytovaných volitelným navigačním systémem MMI Plus se světelný paprsek stočí ve směru zatáčky ještě před tím, než řidič otočí volantem. Proto inteligentní světla. LED světlomety zahrnují také směrová světla s dynamickým průběhem, která rozšiřují řadu LED produktů, jež se chovají ohleduplněji k životnímu prostředí.

Matrix beam modul projektu Audi A4 je novou generací dálkového světla, které umožňuje řidiči využít maximální světelný výkon světlometu i v plném provozu. V protisměru přijíždí vůz, jehož řidič přepíná svá světla na potkávací funkci, ale vy neděláte vůbec nic. Kamera schovaná za zpětným zrcátkem reaguje na světlo protijedoucího automobilu a posílá informace o situaci na silnici řídící jednotce, která plně ovládá všechny světelné funkce. V tuto chvíli je aktivována funkce dálkového světla Matrix beam, jehož síla se ukrývá v nenápadném modulu se třemi malými reflektory.

Na aktuální pozici protijedoucího vozu se totiž vytvoří temná oblast vypnutím jednoho z LED čipů, avšak ostatní čipy zůstávají rozsvícené. Světelným zdrojem Matrixu jsou aktivně chlazené LED s adresovatelnými čipy, které je možné nezávisle na sobě zhasínat a rozsvěcovat. V té chvíli se ze známé obyčejné dálkové funkce stává převratný nástroj pro řidiče. Matrix beam funkce umožňuje maximální světelný komfort, aniž by docházelo k nechtěnému oslňování ostatních účastníků provozu a přitom vám poskytuje neustále dostatek světla, abyste byli schopni reagovat i na nečekané situace.