BMW řady 8 je charakteristickým představitelem luxusní třídy vozů BMW, jejichž vzezření vyzařuje maximální smysl pro krásu a sebevědomí. A navíc, toto emocionálně nabité The 8 je sportovním vozem s podmanivou dynamikou a špičkovými technologiemi zahrnující laserové světlomety ze závodu Marelli Automotive Lighting Jihlava.

Stávající technologie FULL LED se staly jakýmsi standardem pro světlomety. Technologie laseru je jednou z novinek, které vstupují do automotive oblasti a které se pojí s osvětlením vozovky. Extrémně vysoká intenzita světelného toku laserového zdroje umožňuje vyšší dosvit.

TECHNOLOGICKÝ MILNÍK

Technologie laseru představuje technologický milník pro jihlavský závod AL z celé řady hledisek, jako je např. konstrukční návrh pro sériovou vyrobitelnost či zvýšené nároky na přesnost a preciznost ve výrobní fázi včetně optického nastavení. Dosvit laserové jednotky činí 600 m. Jakákoliv rozměrová odchylka dílců optického systému či montážního přípravku má fatální dopady. Funkce světlometu a zmiňovaný laserový zdroj jsou naznačeny na obrázku níže.

DESIGN

Designové prvky použité pro tuto technologickou řadu světlometů BMW jsou tvořeny výrazným lemováním nízkoprofilových projekčních čoček spolu s modrou barvou. Ve spojení s masivními bloky DRL funkce (denního svícení) vznikl charakteristický design.

MODULOVÉ USPOŘÁDÁNÍ

Světlomet obsahuje dva moduly, které označujeme jako „Base“ a přídavný „Spot“. Na nich jsou umístěny všechny hlavní funkce. Navíc oba moduly „spolupracují“ pro vytvoření potřebných jízdních módů. Kombinace designu a optických vlastností definuje zvýšené požadavky na přesnost a sesvícení celé soustavy.

Níže můžeme vidět detailní pohled na skladbu hlavních optických modulů. Pravý modul je nazýván „SPOT“ a levý modul (blíže ke středu vozidla) je nazýván „BASE“.

VÝKONOVÉ PARAMETRY

Maximální teoretické hodnoty výstupních výkonů pro potkávací světlo za BASE část jsou 1710 lm při 20W příkonu a přídavný SPOT pak disponuje dalšími 1420 lm při 18 W. Denní svícení je pak schopno výkonového výstupu 1250 lm při 13 W. Režim dálkového světla za BASE modul je schopen výkonu 1060 lm při 14 W a doplňující SPOT má výkon 640 lm a 7 W, laserový modul disponuje 300 lm a 6 W. Pro srovnání, xenonová výbojka má celkový světelný tok přibližně 3000 lm, což tento světlomet překračuje téměř dvojnásobně.

DESIGN A TECHNOLOGIE

Principem vývoje je ve své podstatě přetvořit technologie do designového provedení dle požadavků zákazníka. Na pozadí tohoto procesu je obrovské množství simulací, které kombinují optiku, pevnostní a tepelné výpočty, chlazení systému, odolnost proti elektromagnetickému rušení apod. Simulace jsou součástí validačních požadavků.

BUDOUCNOST

O technologii laseru nepíšeme naposledy, naopak i v dalších modelech bude tato technologie nasazena, a to výrazně inovativním způsobem, třeba v rámci názvu znějícího „Matrix laser technologie“.