Pevnostní výpočty jsou v Marelli Automotive Lighting Jihlava poměrně mladý obor. Pravdou ovšem je, že se hodně rychle rozrůstá. Oddělení EAP-ST vzniklo na popud problémů s pevností světel. Nyní se každý světlomet počítá ve 3 fázích vývoje. V ALCZ se o pevnostní výpočty stará tým 6 specialistů. Pět z nich představujeme v následujícím článku.

Informace o naší práci

S jakými speciálními programy (kromě ANSYS) či technologiemi se dostáváme do styku?

Základní příprava dat se provádí v programu Catia V5. Ještě občas používáme pro vyhodnocení dat program Matlab.

Pro jaké zákazníky pracujeme?

Pevnostní výpočty děláme skoro pro všechny evropské automobilky. Můžeme jmenovat např. Škoda, VW, BMW, Mercedes, Mini, Audi, Renault, PSA nebo Porsche.

Co bychom doporučili uchazečům o práci na podobnou pozici?

Jelikož je náš obor „pevnostních simulací“ stále ve vývoji, budou se moct noví kolegové ve velké míře seberealizovat. Stále prozkoumáváme nové možnosti simulací, které nám pomáhají víc se přiblížit realitě.

Jaké znalosti by podle nás měl uchazeč mít a co se mu tady bude hodit?

Uchazeč na pozici pevnostního výpočtáře by měl být hlavně schopný se učit novým věcem a být týmový hráč. Vše ostatní ho už naučíme :). Ne, samozřejmě by měl mít dobrou znalost v oblasti analytických výpočtů (znalost pružnosti-pevnosti). Jakákoliv zkušenost s výpočetním softwarem je velikou výhodou.

Představení specialistů na pevnostní výpočty

Lukáš Časar

Jako pevnostní výpočtář jsem začínal v Praze, kde jsem počítal tramvaje 30T a 29T pro Škodu Transportation. To byl vůbec můj první projekt. Potom jsem se přemístil sem na Vysočinu, kde jsem počítal pevnost vysokotlakých naftových vstřikovacích systémů common-rail. Následně jsem se dostal do ALCZ, kde pracuji už téměř 2 roky.

Byl jsem první, kdo tu začínal s pevnostními výpočty. Dnes se to už trošku rozrostlo, je nás na to víc. V současné době již vytváříme např. metodiku pro pevnostní výpočty světel v softwaru ANSYS pro všechny partnerské závody AL.

Moje koníčky

Rád sportuju, teď hlavně hodně běhám za dítětem, které se nám narodilo (úsměv). To je pro mě momentálně takový hlavní sport. Jinak už toho volného času moc není.

Ondřej Poul

Po Lukášovi jsem na oddělení FEM simulací druhý služebně „nejstarší“, jsem tu už přes rok a půl. Začínal jsem zde rovnou po škole bez nějakých větších zkušeností v oblasti FEM simulací. Ovšem na škole jsme se tímto tématem zabývali. Psal jsem na toto téma i svoji diplomovou práci. Když jsem nastoupil, tak bylo pro mě všechno nové. Postupně jsem se do toho dostal. Ze začátku jsem počítal jednodušší úlohy, teď už naplno dělám veškerou škálu úloh.

Kde jsem studoval

Studoval jsem v Brně na VUT na automobilním ústavu. Všichni kromě Lukáše jsme z VUT, Lukáš studoval v Praze.

Moje zájmy

Odmalička hraju házenou, dělám brankáře. Hrajeme druhou ligu, takže je to na docela normální úrovni, není to úplný prales (smích). Dále také pomáhám jako trenér naší mládeže a podílím se na organizováním různých sportovních či společenských akcí pořádaných klubem. Toto vše mi vezme spoustu času, avšak stále ho zbývá dostatek na další aktivity.

Rád s přítelkyní podnikám výlety do přírody (kolo, pěší túry, atd.), kde si skvěle odpočnu. V posledním roce jsem např. navštívil, pro mnohé docela neobvyklé země, jako Kosovo, Gruzii, Bosnu a Hercegovinu a mnohé další. Rád poznávám kulturu místních lidí, kteří stále žijí tradičním způsobem v odlehlých místech bez moderních technologií.

Tým na pevnostní výpočty
Na obrázku zleva: Lukáš Časar, Jan Hudeček, Ondřej Poul, Josef Svoboda a Jan Fňukal

Josef Svoboda

Do ALCZ jsem nastoupil na začátku července 2017. Studoval jsem v Brně na VUT na ústavu mechaniky těles, obor strukturálních simulací. Kolegové jsou moji spolužáci, dokonce z jednoho kruhu. Za tu dobu, co tu jsem, si myslím, že už jsem se sem docela dobře začlenil.

Ve škole jsme používali stejný program, takže ten přechod byl docela v pohodě. Svůj volný čas trávím sportem, rád hraju fotbal. Na rozdíl od kolegy Ondry teda hraju úplný prales (smích). Rád také trávím čas s kamarády, to mě hodně baví.

Jan Fňukal

V našem FEM týmu na pevnostní simulace jsem nejmladší přírůstek. Jsem tu od září roku 2017. Měl jsem ze začátku spoustu školení a ještě mám. Musím říct, že je tady super kolektiv. Je to moje první zaměstnání hned po škole a práce se mi moc líbí.

Mezi moje koníčky patří sport obecně, zejména posilování a motorsport. Dále se ve volném čase podívám na nějaký dobrý film či si zahraju nějakou počítačovou hru.

Jan Hudeček

Na hlavní pracovní poměr jsem nastupoval společně s Pepou. Předtím jsem tady ale strávil několik pracovních měsíců, jako brigádník.

Volný čas trávím hlavně s manželkou. Rádi si každý den zpříjemňujeme tu naši manželskou šeď (smích). Zajímám se o samotnou oblast strukturálních simulací. Zejména o tu teorii, což mě může v očích normálních lidí stavět do takové role podivína. Ale to si myslím, že jsme tady všichni (smích).

Pak mám také rád historii a jsem fanoušek četby, hlavně nějakých konzervativnějších typů fantasy takže převážně jen Tolkien, Sapkowski a Lewis, hlavně ne rychlokvašky od Paoliniho. Také si rád zahraju ve společnosti deskové hry. Sem tam je to okořeněno i nějakou prací farmářštějšího či vesničtějšího typu (smích).