Miloš Milichovský pracuje v Marelli Automotive Lighting Jihlava už 4 roky. Začínal zde jako stážista a po absolvování vysoké školy se přesunul na pozici inženýra kvality pro světelnou laboratoř.

Prozradíte nám na začátek, jaké jsou vaše zájmy?

Mám rád sportovní střelbu puškou s optikou a pistolí. Pak mě taky baví plachtění. Máme 2 malé plachetnice, 330 cm – jednoposádková a 420 cm – dvouposádková. Rád si jezdím zaplachtit např. k nám na Vysočinu na Dářko či na Jižní Moravu na Nové Mlýny.

To jsou mé 2 největší záliby. Jinak všechen svůj volný čas mimo práci momentálně trávím na rekonstrukci domu.

Můžete nám stručně představit pozici v Marelli Automotive Lighting Jihlava? Co je vaší náplní práce?

Náplní mé práce je zajistit, aby světelné funkce světlometů, které prodáváme zákazníkovi, byly ve vztahu ke všem platným předpisům v pořádku. To je stručně ta hlavní věc, kterou zde dělám.

Jaké jsou vaše každodenní povinnosti inženýra kvality?

De facto dělám každý den něco jiného, protože jsem analytik. Pro mě je potřeba dostat se ke kořenové příčině problému, který většinou není nikdy stejný a potom to nějakým způsobem vyřešit. Nemám moc každodenních povinností, spíš se to dělí dle toho, jakou situaci zrovna řeším.

Co všechno máte na starosti, máte pod sebou nějaké lidi?

Po technické stránce mám na starosti 5 techniků kvality. Ještě pomáhám ve stejném oddělení na Stříteži. Je to pouze ale technický dozor, nejsem jejich přímý nadřízený.

S jakými programy nebo technickými vychytávkami se může inženýr kvality v Marelli Automotive Lighting Jihlava setkat?

V naší laboratoři používáme starší program OPTO, který vypadá asi stejně jako MS-DOS (smích). Celou dobu, co tu pracuji, tak s dodavatelem tohoto softwaru mluvíme o další verzi. Je mu ale zhruba 78 let. Je to Němec a je velmi, velmi pružný (smích).

Pro optická měření používáme moderní přístroje jako goniofotometr a spektrometr, tím se určitě můžeme pochlubit.

Optická laboratoř Automotive Lighting v akci
Miloš Milichovský, inženýr kvality, vysvětluje funkce optické laboratoře
Optická laboratoř Automotive Lighting
S jakými zákazníky pracuje přímo vaše oddělení?

Máme na starosti úplně všechny světla, co se v AL vyrábí. Naší hlavní povinností je kontrolovat světlomety v daných časových milnících a zakládat protokoly o tom, že tehdy a tehdy byly světlomety ve vztahu k zákonům v pořádku.

Jaké je to pracovat pro AL?

Je to pro mě velmi dobrá zkušenost.

Naplňuje vás to?

Dělám analytika, což je práce, která mě vždy bavila. Přicházet na to, proč se děje tohle a tohle, kde je zakopaný ten pes, hledat tu kořenovou příčinu, to mě baví.

Co byste vzkázal uchazečům o podobnou pozici?

Každý den děláte něco jiného. Není to opakující se práce.

Jaké by měli mít případní uchazeči znalosti? Co se jim bude u této práce hodit?

Má práce je hodně o napájení světlometů. Je proto hodně důležitá znalost elektroniky. Člověk musí vědět, co znamená 1 V, 1 A a také třeba co je pulzně šířková modulace. Také by bylo dobré mít zkušenosti s předvýrobou, s lisováním reflektorů, pokovováním, lakováním, protože i když to tak možná zprvu moc nevypadá, má to zásadní vliv na to, jak to v konečném důsledku svítí.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů.