Lukáš Bratránek pracuje v ALCZ 14 let. Za tu dobu vystřídal už 5 pozic. Začínal jako team leader na montážní lince a postupně se dostal na pozici procesního designera. Připravuje nové montážní linky pro nové projekty.

Řeknete nám něco o vašich zájmech?

Mým největším zájmem je rodina. Mám manželku a 2 děti. Hodně času teď ale trávím v práci, kde máme mnoho projektů. Když to vyjde, tak si rád zajdu zarybařit.

Jaký byl váš největší úlovek?

Byl to jeseter, který měřil 130 cm, ale více si vážím uloveného kapra, který měl 15 kilo a 95 cm.

Představíte nám stručně vaši pozici v ALCZ?

Moje pozice se jmenuje proces designér. Připravuji linky pro nové projekty. Patří sem fáze kalkulace, připravujeme nabídku pro zákazníka, vyčíslujeme, kolik bude celá montážní linka stát. Dále jde o přípravu technických specifikací, designu a layoutu modelů linek už v rané fázi projektu. Teď už ve fázi vývoje jsme schopni linku představit operátorům, kteří se mohou vyjádřit např. k rozložení materiálu ještě předtím, než linka stojí, takže tím šetříme nemalé náklady na přebudovávání linek.

Vedete také nějaké lidi?

Proces designer je člověk, který je nominovaný na projekt a zajišťuje přípravu montážní linky. Nemá pod sebou žádné lidi, je koordinovaný vedoucím oddělení, nad kterým je ještě technický ředitel závodu.

S jakou technologií přicházíte do styku?

Součástí nových pracovišť jsou inovace. Pokud jde např. o ergonomické zvedání stolů, tak zde bych vyzdvihl mého kolegu Petra Oberreitera, který mi na nové lince pomohl rozjet indukční bezkontaktní kontaktování přípravku. To už zní jako sci-fi, ale skutečně to funguje (úsměv). Díky tomu jsme schopni jednodušeji zaintegrovat další projekt do montážní linky.

Jde o 2 indukční kostičky, které jsou přiloženy k sobě. Napájí veškerou senzoriku na montážním přípravku, aniž by tam došlo k nějakému kontaktu. Přenáší signály ze senzoriky do PLC. To je hodně zajímavá technologie. Spíše to byla práce kolegy, jen z části moje.

 

Indukční bezkontaktní kontaktování přípravku

Na obrázku můžeme vidět indukční bezkontaktní kontaktování přípravku

Jaké to je pracovat pro ALCZ?

Práce je to určitě zajímavá. Nejvíce mě baví příprava konceptů. Když se přiveze hotová linka, tak to teprve všechno začíná, rozjezd projektu je někdy hodně náročný. Je to zajímavá práce už jen proto, že světlomet dnes plní podle mě 3 základní funkce:

  • Bezpečnost,
  • Design – světlomet tvoří tvář automobilu, což dneska prodává,
  • Funkčnost.

Pro mě je nepředstavitelné, že pracuju na projektu pro Audi, kde bude součástí světla projektor. Fungovat to bude tak, že před automobil budou vyprojektované obrazce, což je opravdu hi-tech. Třeba před 6-7 lety by to bylo těžko uvěřitelné. Top modul byl xenonový modul, což je dnes, dá se říct, mrtvý projekt.

Naplňuje vás ta práce tady?

Do práce chodím rád. Poslední dobou je té práce tolik, že chodím domů hodně unavený (smích). Kolegové mi ale dokážou pomoct, když je potřeba. Nový projekt mě dokáže zase tak nějak nakopnout. Řešíme nové problémy, nové věci, atd.

Co byste doporučil uchazečům o podobnou pozici?

Pevné nervy (smích). Určitě za mě vydržet a prošlápnout si cestu k tomu, co je baví. Mně se to tak napůl podařilo. Dělám v softwarech, které mě baví jako je Autocad a Jack. Ještě bych vyzdvihl, že je tady možnost podívat se i do světa do jiných závodů. Já se nedávno vrátil z Číny, což pro mě byla velká událost.

Byl jste i někde jinde v rámci koncernu?

Byl jsem také v Itálii, ve Venarii, tam máme také závod.

Jaké znalosti by měl mít uchazeč o podobnou pozici?

Jsou to určitě technické znalosti. Je to hodně široký obor. Myslím si, že obor už by měl být rozdělen na dílčí specializace. Nevím, zda je vše možné pokrýt jedním člověkem (úsměv).

A co třeba jazyky?

Ty jsou tu určitě také potřeba. Úřední jazyk mezi závody AL je angličtina, bonus je samozřejmě němčina. Já sám jsem rád za tu angličtinu (smích). Firma mi v tom hodně pomohla, protože jsem před 3 lety neuměl ani pozdravit. Teď máme pravidelné telekonference s kolegy z Reutlingenu, což mi s jazykem také dost pomáhá. Ještě nejsem úplně sám se sebou spokojen, ale myslím si, že je to na dobré cestě.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně úspěchů.